AKA ARAMA KURTARMA VE ARAŞTIRMA DERNEĞİ HAKKINDA

AKA VE FAALİYETLERİMİZ..

AKA ARAMA KURTARMA VE ARAŞTIRMA Marmara Depremi'nin hemen ardından 2000 yılında kurulmuştur. Marmara Depremi'nde Arama Kurtarma çalışmalarında ve yardım ekiplerinde görev almış konusunda uzman kişilerin kurduğu ve deprem sonrasında durumun farkına varan gönüllülerin de eğitimlere katıldığı bir gruptur. .


YILLARA GÖRE AKA FAALİYETLERİMİZ

2000 yılında kurulduğu günden bugüne kadar aktivitelerine devam eden AKA’ nın faaliyetlerine baktığmızda ;

2016 yılında tüm Devlet Hastanelerinin personeline arama kurtarma eğitimi verilmiştir. Beşiktaş Belediyesi Arama Kurtarma ekibi ile ortak çalışma protokolü imzalanmıştır.

2015 yılında okul ve devlet kurumları eğitimleri devam etmiştir. Dalaman Açık Hava cezaevinde 1200 kişiye, hükümlü ve çalışanlarına hafif arama kurtarma eğitimi verilmiştir. Acil kurtarma adına motosiklet ekibi kurulmuş ve eğitimleri halen devam etmektedir.

2014 yılında AFAD Ankara’ dan eğitim alınmış. 10 kişilik bir ekip AFAD eğitmeni olarak tüm resmi kurumlara eğitim vermiştir. AKA iç eğitimleri her yıl iki kere ağır arama kurtarma eğitmi olarak devam etmektedir.

2012-2013 yılları arasında, Milli Eğitim’ in tüm İstanbul okullarına eğitim verilmiştir.

2011 yılında Van Depremine 8 kişilik bir ekiple kurtarma çalışmalarına yardım edilmiştir. Ayrıca İsok İstanbul rallisinde alan güvenliği sağlanmıştır.

1 Ocak 2010 da AKA ‘ nın kuruluşunun 10. Yılı etkinliklerle kutlanmıştır.

8 Mart 2010 Elazığ depremine 10 kişilik ekip yollanarak rehabilitasyon çalışmalarına yardımcı olunmuştur.

2009 yılında AKA üyelerine operasyon eğitimi verilmiştir.

İstanbul rallisinde parkur güvenliği alınmıştır.
Sivil Savunma haftası kapsamında , Bebek Tevfik Fikret İlköğretim Okulu’ na deprem ve yangın konulu eğitim verilmiştir.
AKA trafik kazalarına müdahale eğitimi verilmiştir. UMKE’ nin Kartepe’ de düzenlediği “Dağ Kurtarma Tabikatı’ na katılım sağlanmıştır. AKA Deprem fay hatlarına inceleme gezisi yapılmıştır.
Hasanpaşa’ da çöken ahşap binaya operasyon ekibi gönderilmiştir.
Sel felaketinin yaşandığı Çatalca ‘ da , özellikle Aziz Nesin Vakfında hasar tespit ve tekrar yükselebilecek sulara karşı alınabilecek önlemlerle ilgili yardım çalışmalarına katılım sağlanmıştır.
Sel alarmıyla ilgili olarak operasyon birimleri hazırlanmış ve Kartal ,Pendik, Küçükyalı, Bostancı ve Erenköy’ de arama- kurtarma çalışmaları yapılmıştır.